Στα μέτρα πρόληψης για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού αναφέρονται οι Μινωικές Γραμμές, με αφορμή τη διαπίστωση ότι ένας Ρεθυμνιώτης 48χρονος καμαρώτος, μέλος του πληρώματος του πλοίου ΚΥΔΩΝ ΠΑΛΑΣ, που δραστηριοποιείται στη γραμμή Πειραιάς-Χανιά-Πειραιάς, έχει προσβληθεί από τον COVID-19 και νοσηλεύεται με ήπια συμπτώματα στην ειδική πτέρυγα του Νοσοκομείου Ρεθύμνου.
Στην ανακοίνωση επισημαίνεται ότι ο ασθενής βρισκόταν εκτός πλοίου από 2/4/2020. Και ότι ο Ε.Ο.Δ.Υ και το Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιά ενημερώθηκαν άμεσα. Σε συνέχεια της επιθεώρησης που πραγματοποιήθηκε στο πλοίο από κλιμάκιο Υγειονομικής Περιφέρειας Πειραιά, διαπιστώθηκε ότι τηρούνται όλες οι προβλεπόμενες διαδικασίες και προφυλάξεις από την εταιρεία και το πλήρωμα του πλοίου αναφορικά με τη πρόληψη έναντι της πανδημίας του ιού COVID – 19.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος