Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Ένα μετάλλιο (το πέμπτο συνολικά) ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων στην 5η ημέρα των Αγώνων

Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε το πέμπτο μετάλλιο για τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας Παραολυμπινίκης στα 100 μέτρα πρόσθιο SB4 κατέλαβε τη τρίτη θέση με χρόνο 1:40.20 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Τσαπατάκης λίγο έλειψε να κερδίσει το ασημένιο αλλά μια… χεριά έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι μετά δυο τέταρτες θέσεις ήρθε το χάλκινο μετάλλιο.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας υπήρχαν αρκετά πλασαρίσματα στις πρώτες δέκα θέσεις.

Αναλυτικά:

Πέμπτος ο Σεζόν Φερνάντες στη σφαιροβολία

Την 5η θέση στον τελικό της σφαιροβολίας F53 κατέλαβε ο Σεζόν Φερνάντες.

Η καλύτερη βολή του «χρυσού» Παραολυμπιονίκη του Ρίο, μετρήθηκε 7 μέτρα 63 εκατοστά που αποτελεί εφετινό προσωπικό ρεκόρ.

Έκτη η Μαντούδη στη σφαιροβολία με… διπλό πανελλήνιο ρεκόρ

Με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ, η Ζωή Μαντούδη κατέλαβε την 6η θέση στη σφαιροβολία F20. Η καλύτερη βολή της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 13 μέτρα 47 εκατοστά

Έβδομος ο Μακροδημήτρης στα 200μ

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 200 μέτρα ελεύθερο S2. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε έβδομος με χρόνο 4:44.53.

Στον τελικό ο Αριστείδης Μακροδημήτρης προκρίθηκε (S2) με τον 7ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών (4:47.22). . Ο Έλληνας κολυμβητής στη δεύτερη προκριματική σειρά τερμάτισε 3ος με χρόνο 4.47.22 και με τον έβδομο καλύτερο χρόνο στο σύνολο πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Η Πασχαλίδου πήρε την 7η θέση στην κατηγορία -70κ στο τζούντο

Η Θεοδώρα Πασχαλίδου κατετάγη 7η στην κατηγορία – 70 κιλά στο τζούντο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στον αγώνα για τον β` γύρο των ρεπεσάζ, ηττήθηκε από τη Λένια Φαμπιόλα Ρουβαλκάμπα Αλβάρεζ (Μεξικό).

Νίκησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, έχασε η Άννα Ντέντα στα μπότσια

Το 2×2 στον 1ο όμιλο του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια έκανε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς αγώνες, επικράτησε 9-0 της Άνα Κόστα από την Πορτογαλία και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, εξασφάλισε από σήμερα την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Την ήττα με 8-2 από τον Ρώσο Λεγκοστάεφ γνώρισε η Άννα Ντέντα (sport assistanta η Χριστίνα Ντέντα), στην 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου για το μικτό ατομικό BC3 στο μπότσια.

Με προσωπικό φετινό ρεκόρ ο Σείτης έμεινε έξω από τον τελικό στα 100μ

Το πρόβλημα που αντιμετώπισε αμέσως μετά την εκκίνηση, όταν λίγο έλειψε να χάσει την ισορροπία του, στέρησε από τον Μιχάλη Σείτη τη δυνατότητα να προκριθεί στον τελικό των 100μ. T64.

Ο Ροδίτης πρωταθλητής, παρά την ατυχία, κατάφερε να κάνει προσωπικό εφετινό ρεκόρ με 11.66, γεγονός που αποδεικνύει την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρισκόταν.