Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους «8» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών, παρά την ήττα από την Οστάνδη με 3-2 σετ

Κατακτώντας τα δύο απαιτούμενα σετ στον σημερινό αγώνα ενάντια στην Οστάνδη ‒ύστερα από τη νίκη στο πρώτο σκέλος της φάσης των «16» με 3-0 εντός έδρας‒ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Αν και έχασε το πρώτο σετ, η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου βελτίωσε την απόδοσή της και ισοφάρισε σε 1-1. Η Οστάνδη επέστρεψε, κέρδισε το τρίτο σετ, ωστόσο το «τριφύλλι» βρήκε την απάντηση και έφθασε στην κατάκτηση του τέταρτου και κομβικού σετ.

Οι «πράσινες» πρόκειται να αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά είτε την Τενερίφη, είτε τη Μπούρσα., με την ισπανική ομάδα να έχει επικρατήσει με 3-2 στο πρώτο ματς και να έχει προβάδισμα πρόκρισης.

Τα σετ: 25-22, 18-25, 25-21, 22-25, 15-10.