Πέρασε από την έδρα της Μπρέντφορντ η Σίτι και άφησε στο -8 την δεύτερη Τσέλσι

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2021 η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες», επικράτησαν με 1-0 της Μπρέντφορντ εκτός έδρας, χάρη σε τέρμα του Φόντεν στο 16ο λεπτό και μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους, από τις άμεσες διεκδικήτριες του τίτλου, Λίβερπουλ και Τσέλσι.

Νωρίτερα οι «μπλε», αν και κρατούσαν στα χέρια τους για 91 λεπτά την δεύτερη σερί νίκη τους (προηγήθηκε το 3-1 στο Βίλα Παρκ επί της Αστον Βίλα), επέτρεψαν στον Γουέλμπεκ να διαμορφώσει το 1-1, ο οποίος χάρισε στην Μπράιτον ένα σημαντικό βαθμό μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι Λονδρέζοι, παρά τη «γκέλα» τους, σε συνδυασμό με την χθεσινοβραδινή (28/12) ήττα της Λίβερπουλ από την Λέστερ (1-0), ανέβηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League (με ματς περισσότερο από τους «κόκκινους»), ωστόσο, το αποτέλεσμα αυτό σαφώς και δεν τους αφήνει ικανοποιημένους.

Το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ το συγκρότημα του Τόμας Τούχελ πέτυχε ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, μιας και είχε βρει δίχτυα και στο ματς με τους «χωριάτες».

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 20ης αγωνιστικής στην Premier League:

Κρίσταλ Πάλας-Νόριτς 3-0