Μηδενισμό και αφαίρεση τριών βαθμών από τον Απόλλων Σμύρνης ζητά η ΠΑΕ ΑΕΛ

Ένσταση ετοιμάζεται να καταθέσει το νομικό τμήμα της ΠΑΕ ΑΕΛ εις βάρος του Απόλλων Σμύρνης για παράβαση του κανονισμού των κοινοτικών-αλλοδαπών στον αγώνα με τον Πανελευσινιακό.

Ειδικότερα, οι διοικούντες των «βυσσινί» ανακοίνωσαν ότι θα καταθέσουν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα Πανελευσινιακός-Απόλλων Σμύρνης (0-1) και θα ζητήσουν τον μηδενισμό του Απόλλωνα και την αφαίρεση τριών βαθμών από τη βαθμολογία της «ελαφράς ταξιαρχίας», καθώς από το 71ο μέχρι και το 97ο λεπτό που τελείωσε ο αγώνας, αγωνίσθηκαν για λογαριασμό της αθηναϊκής ομάδας έξι κοινοτικοί-αλλοδαποί αντί για πέντε, όπως επιβάλουν οι κανονισμοί της ΕΠΟ.

Η σχετική ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Το νομικό τμήμα της ΠΑΕ ΑΕΛ σήμερα θα καταθέσει ένσταση κατά του κύρους του αγώνα ΠΑΕ Πανελευσινιακός – ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης και θα ζητήσει τον μηδενισμό του Απόλλωνα και την αφαίρεση 3 βαθμών από τη βαθμολογία του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πρωτάθλημα της Football League.
O λόγος για τον οποίο θα κατατεθεί η ένσταση είναι ότι στον χθεσινό αγώνα η ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης, ενώ το σκορ ήταν 0-0, σταδιακά αντικατέστησε 3 Έλληνες ποδοσφαιριστές με 3 κοινοτικούς-αλλοδαπούς με αποτέλεσμα, από το 71ο λεπτό έως και το 97ο λεπτό που τελείωσε ο αγώνας, να αγωνίζονται έξι (6) κοινοτικοί-αλλοδαποί αντί για πέντε (5) όπως επιβάλουν οι κανονισμοί της ΕΠΟ.
Συγκεκριμένα, από το 71′ έως το 97′ ευρίσκοντο στον αγωνιστικό χώρο οι εξής ποδοσφαιριστές κοινοτικοί-αλλοδαποί της ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης:
1. Κονέ (ξένος)
2. Παρπέξ (κοινοτικός)
3. Καμαρά (ξένος)
4. Βάντερσον (κοινοτικός)
5. Φομίν (κοινοτικός)
6. Φατιόν (κοινοτικός)
Συγκεκριμένα, ενώ στον αγώνα ξεκίνησαν στην 11άδα οι Κονέ, Φατιόν, Καμαρά, κατά τη διάρκεια του αγώνα ο προπονητής και οι ιθύνοντες του Απόλλωνα (Τενές-Λεβεντογιάννης-Βελέντζας) ζήτησαν από τους διαιτητές του αγώνα να αντικατασταθούν οι εξής Έλληνες ποδοσφαιριστές με τους εξής ξένους: Αρχικά στο ημίχρονο ο Πιπίνης και τη θέση του πήρε ο Βάντερσον, ακολούθως αντικαταστάθηκε ο Τζιώρας και τη θέση του πήρε ο Παρπέξ και στο 71ο λεπτό αντικαταστάθηκε ο Γκότοβος και τη θέση του πήρε ο Φομίν.
Δυστυχώς για τον Απόλλωνα οι ιθύνοντες αγνοούσαν ότι ο κανονισμός άλλαξε, ενώ κατά την προηγούμενη περίοδο οι ΠΑΕ που είχαν αδειοδότηση δικαιούντο να χρησιμοποιούν 6 αλλοδαπούς ποδοσφαιριστές στην 11άδα, κατά την τρέχουσα περίοδο δικαιούνται να χρησιμοποιούν μόνο 5».

ΠΗΓΕΣ: ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΠΑΕ ΑΕΛ