Nίκησαν τα φαβορί στην αυλαία της Α1 – Υποβιβάστηκε ο Αρκαδικός

Τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών όπου όλα τα φαβορί επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα επί των αντιπάλων τους. Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Κηφισιά με 84-75, ενώ ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί με 83-68 επί του Κολοσσού στο «Αλεξάνδρειο».

Η ΑΕΚ νίκησε με 87-74 τον Αρκαδικό και τον έστειλε στην Α2 την ώρα που ο Κόροιβος νικούσε μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του το Λαύριο με 86-69 και παρέμεινε στην μεγάλη κατηγορία.
Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «ροζ» φύλλο αγώνα από την υποβιβασμένη Καβάλα με 87-74, ενώ τα Τρίκαλα νίκησαν εύκολα με 84-67 τον Απόλλωνα Πατρών.
Την Κυριακή ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τον ΑΓΟΡ και με νίκη κατακτά και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Νίκη του Παναθηναϊκού με 84-75 στην Κηφισιά με το μυαλό …στην Λαμποράλ

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος για τον Παναθηναϊκό με ακόμα μία νίκη, 84-75 επί της Νέας Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο». Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση με ρεκόρ 25-1, ενώ εκκρεμεί το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού (24-1), την Τετάρτη με τον ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 15-7 στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά, όμως η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει ξανά και έφτασε στο μέγιστο σημείο της με τρίποντο του Στίγκερς που έγραψε το 26-17. Στο σημείο εκείνο άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που με επί μέρους σκορ 19-7 στα τελευταία έξι λεπτά της 2ης περιόδου, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (36-33). Παρά τις προσπάθειες του Ελ-Αμίν από την περιφέρεια, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην απόλυτη κυριαρχία του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα κάτω από τα καλάθια. Ο Σέρβος πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη Basket League, σε ιδανικό χρονικά σημείο, δηλαδή τέσσερις ημέρες πριν την πρώτη κόντρα με τον Γιάννη Μπουρούση και την Κάχα Λαμποράλ (Τετάρτη) για την Ευρωλίγκα. Ωστόσο, μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα 2/2 τρίποντα του Μποχωρίδη, ο οποίος μέσα σε δύο λεπτά στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην αρχή της τέταρτης, έστειλε τη διαφορά στο +10 (58-68). Η νίκη ήλθε σχετικά εύκολα για τους «πράσινους» που γνωρίζουν ότι δεν είναι ρεαλιστικό να ελπίζουν σε νίκη του Ρεθύμνου επί του Ολυμπιακού την Τετάρτη. Συνεπώς προετοιμάζονται για τα play off της Ευρωλίγκας, αλλά και για το… μειονέκτημα έδρας στην Α1. Έκτη θέση και ξανά play off για την Κηφισιά του Ηλία Παπαθεοδώρου που απέδειξε και φέτος ότι αποτελεί υπολογίσιμη δύναμη του ελληνικού μπάσκετ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Αναστόπουλος Αντ., Μπούσιας

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 5 (1), Κασελάκης 11 (3), Χογκ 8, Ελ-Αμίν 24 (5), Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 8 (1), Σταμάτης 5 (1), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3, Σπυριδωνίδης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 8, Ραντούλιτσα 19, Γκιστ 11 (2), Καλάθης 6, Ουίλιαμς 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 8 (2), Φώτσης 10 (1), Χάντερ 2, Χέινς 10 (2)

Nίκησαν τα φαβορί στην αυλαία της Α1 – Υποβιβάστηκε ο ΑρκαδικόςΗ ΑΕΚ νίκησε με 87-74 τον Αρκαδικό που υποβιβάστηκε

Με νίκη έκλεισε η ΑΕΚ την κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ ανδρών. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς επικράτησε 87-74 του Αρκαδικού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε την τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος υπέκυψαν και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, αποχαιρέτησαν την κατηγορία στην οποία μετείχαν για πρώτη φορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-74

Ο Αρκαδικός επιβεβαίωσε ότι ήταν η ομάδα με το κίνητρο στο σημερινό ματς, όταν ξεκίνησε με προβάδισμα (7-12) και πλουραλισμό στην επίθεση, τη στιγμή που τις επιθέσεις της ΑΕΚ μονοπωλούσε ο Μαρκ Κάρτερ έχοντας πετύχει τους 7 από τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας του. Μετά το μέσον της β΄ περιόδου η Ενωση είχε ένα ξέσπασμα που της έδωσε το προβάδισμα αλλά και μια μικρή διαφορά στο +3 (33-30) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ομως, οι Αρκάδες αντέδρασαν υποδειγματικά, πέρασαν ξανά μπροστά και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (36-40) με τρίποντο του Τζόουνς στην εκπνοή.
Στην τρίτη περίοδο ο Κάρτερ ήταν ασυγκράτητος. Μακράν η καλύτερη εμφάνιση του Αμερικανου με τη φανέλα της ΑΕΚ, αφού σκόραρε από παντού, με εξαιρετικά ποσοστά (8/11 εντός πεδιάς και 21 πόντοι) όταν έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα έξι πόντων (55-49) στο 26΄, ενώ λίγο πριν από το τέλος της περιόδου με τρίποντο του Καλαμπόκη διαμορφώθηκε η μέγιστη τιμή της στο +7 (62-55). Το ματς κρίθηκε από το παρατεταμένο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το εύθραυστο πλεονέκτημα των τεσσάρων πόντων (62-58) μετατράπηκε σε προβάδισμα νίκης με ένα εντυπωσιακό 14-4 που διαμόρφωσε το 75-61 ακριβώς στο 35΄.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Κατραχούρας, Κοντίλης

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24 (4), Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης Παπαντωνίου, Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 11 (2), Καλαμπόκης 6 (2), Μαυροειδής 11, Μάικλ 1

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Βαν Όοστρουμ 9, Νουούτινεν 2, Λι 9, Λίτζιον 3, Κ. Τζόουνς 15 (2), Στεφανίδης 8, Τ. Τζόουνς 4, Καλλινικίδης 6 (1), Εζόμο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σε αναμετρήσεις της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Tα ζευγάρια των play off

Τα ζευγάρια στα πλέι οφ, πριν τη διεξαγωγή του αγώνα Ολυμπιακός-Ρέθυμνο (13/4) στο ΣΕΦ που θα κρίνει την 1η και τη 2η θέση στην κανονική περίοδο (με νίκη ο Ολυμπιακός θα είναι 1ος και ο Παναθηναϊκός 2ος) διαμορφώνονται ως εξής:

1-8: Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο
2-7: Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου
3-6: Άρης-Κηφισιά
4-5: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: eurokinissi/actionimages