«Άλωσε» το Ουλμ και έκανε το 2/2 με Ζούρο ο Προμηθέας

Δεύτερη σερί νίκη για τους Πατρινούς μετά την πρόσληψη του Ηλία Ζούρου στον Β’ όμιλο του EuroCup.

Η ελληνική ομάδα πέρασε νικηφόρα με 71-65 από την έδρα της Ουλμ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας το πρώτο εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό» και βελτιώνοντας σε 2-3 το ρεκόρ τους, έπιασαν τους Γερμανούς.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο -5 (20-15), ο Προμηθέας άρχισε να βρίσκει τα αμυντικά του… πατήματα και με τους Ρογκαβόπουλο, Γκίκα να δίνουν λύσεις στην επίθεση κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-31). Βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την καλά οργανωμένη άμυνά τους, οι Αχαιοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-12 μέχρι το 25΄, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +7 (36-43), ενώ διατηρώντας την ψυχραιμία τους έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (46-54).

Με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να αποδίδει τα μέγιστα, ο Προμηθέας αισθάνθηκε μεγαλύτερη άνεση, εξασφάλισε στο 35΄ ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων (55-66) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 65-71.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέντρικ Ρέι με 14 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τόμας Κλάπαϊζ με 22.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71

Διαιτητές: Ρόσι, Κλιβάζ, Πιρ

Οι συνθέσεις:

Ουλμ (Γιάκα Λάκοβιτς): Κριστόν 20, Φελίτσιο 4, Γκούντερ, Ρατάι, Μπρέτζελ, Χέρκενχοφ 2, Κλάπαϊζ 22 (5), Γιάλοου 4, Ζούγκις 11 (3).

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Ζούρος): Ρέι 14 (2), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 3, Χαντ 4, Αγραβάνης 9, Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος 9 (1), Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος 3 (1).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ