Ανίκητος στα φιλικά ο Αστέρας Τρίπολης, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Εξαιρετικό πρόσωπο έχουν εμφανίσει οι Αρκάδες στα φιλικά προετοιμασίας τους, φτάνοντας στην πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια!

Μετά τις νίκες επί τους Ιωνικό (4-0), Απόλλωνα Σμύρνης (4-0), Ατρόμητο (4-1) και Βόλο (1-0), ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0, αφήνοντας θετικά δείγματα εν όψει συνέχειας.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση, έχοντας ψηλά τις γραμμές τους και απείλησαν απ’ τα πρώτα κι όλας λεπτά με αλλεπάλληλες επιθέσεις. Στο 7ο λεπτό ο Καστάνιο με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ριέρα, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα, ο Λέο Τιλίκα είχε πλασέ στο δοκάρι του Λοντίνγκιν. Το γκολ για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήρθε στο 36ο λεπτό με κεφαλιά του Βαλιέντε και ασίστ του Γκαρθία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας συνέχισε στον επιθετικό του ρυθμό, έχοντας ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες που σταμάτησαν στα δοκάρια του Λοντίνγκιν στο 64ο και στο 83ο λεπτό αντίστοιχα. Το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος, με τον Αστέρα Τρίπολης να αφήνει υποσχέσεις εν όψει της φετινής σεζόν του ελληνικού πρωταθλήματος.