Αποκλείστηκε και ο ΠΑΟΚ που έχασε 79-61 στη Γαλλία από τη Λιμόζ

Όνειρο χειμερινής νυχτός αποδείχθηκε για τον ΠΑΟΚ η πρόκριση στις “16” του EuroCup, αφού ήθελε νίκη στη Γαλλία επί της Λιμόζ, αλλά και νίκη της Όλντενμπουργκ στην Ισπανία επί της Βαλένθια για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Δεν έγινε τίποτα από τα δύο, οπότε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου τερμάτισε την ευρωπαϊκή πορεία της στο EuroCup χάνοντας με 79-61 από τους Γάλλους που πήραν το εισιτήριο ως δεύτεροι στον 9ο όμιλο του Last32 του EuroCup, με πρώτη την Όλντενμπουργκ.

Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Δέδας με 16 πόντους (3/4 τριπ.) , ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο ΜακΚάλεμπ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 39-25, 56-42, 79-61

Παρά τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει τη Λιμόζ που είχε πολλούς τρόπους να προκαλεί ρήγματα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, ήλεγξε τα ριμπάουντ και συνεπώς και τον ρυθμό του αγώνα και η νίκη ήρθε μάλλον φυσιολογικά για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στην Γαλλία αφού Βασιλειάδης και Σχορτσιανίτης έμειναν στην Ελλάδα λόγω τραυματισμών.
Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-4 στο τέλος της πρώτης περιόδου πήραν γρήγορα διαφορά 7 πόντων (16-9). Στο ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα του ΠΑΟΚ και την αστοχία των παικτών του στην επίθεση έστειλαν γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (+10 στο 11΄) για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14 πόντους (39-25).
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά στην επίθεση και με «όπλο» τα τρίποντα προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα μειώνοντας στους 9΄(51-42 στο 28΄). Οι Γάλλοι όμως με ένα σερί 5-0 έστειλαν και πάλι την διαφορά στο +14 (56-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και έφτασαν εύκολα στο 79-61 επί του «Δικέφαλου του Βορρά».

Λιμόζ (Βουγιόσεβιτς): Σαφάρτζικ 6, ΜακΚάλεμπ 17 (1), Βοϊτσιετσόφσκι 2, Ντάνιελς 14 (1), Γκέιτενς 6 (2), Βέστερμαν 10 (2), Πέιν 2, Καμαρά 4, Μπονγκού-Κολό 7, Τραορέ 6, Ντιαβαρά 5, Ζερμπό

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 19 (5), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Καμάρας, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 14 (3)