“Χόρευε” στη βροχή η ΑΕΚ (vid)

Δεκαεπτά λεπτά χρειάστηκε η ΑΕΚ για να κάμψει την αντίσταση του Πανθρακικού και να πάρει τη νίκη με 3-0 στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλάια της 26ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Δύο γκολ πέτυχε ο Χρήστος Αραβίδης (11’, 17’) και ένα ο Ντιέγκο Μπουονανότε (4’).

Με το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα και έβαλε τις βάσεις για μια εύκολη νίκη. Στο 4’ ο Μπουοναότε, «άδειασε» Μελίσση και Ποτουρίδη, εκτέλεσε τον Γιούδα και άνοιξε το σκορ 1-0. Στο 11’ από σέντρα του Σοϊλέδη, ο Χρήστος Αραβίδης πετάχτηκε ανάμεσα στους δύο σέντερ μπακ και «έγραψε» το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα (17’), ξανά ο «Αραβας» πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ (3-0) φτάνοντας τα 9 (όσα και ο Βάργκας) στο πρωτάθλημα. Κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος αν και υπήρχε αρκετός χρόνος στο παιχνίδι, αλλά το κρύο, η συνεχής βροχή και οι αναγκαστικές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό της ΑΕΚ που αρκέστηκε στα γρήγορα τέρματα του πρώτου εικοσάλεπτου.

Κίτρινες: Κορδέρο – Λαδάκης, Μπουγαϊδης

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος (34΄ λ.τρ. Λαμπρόπουλος), Αρθο, Σοϊλέδης (25΄λ.τρ. Βασιλαντωνόπουλος), Σιμόες, Κορδέρο (86΄ Πλατέλλας), Μάνταλος, Αραβίδης, Πέκχαρτ, Μπουονανότε

Πανθρακικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Γιούδας (86΄λ.τρ. Τζελέπης), Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαϊδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Λαδάκης, Χρήστου (72΄ Τσιάρας), Μπαϊκαρά, Ντιγκινί, Χασομέρης (79΄ Πεταυράκης)