Δύσκολη επικράτηση του Άρη στην Καβάλα (71-77)

Έστω και δύσκολα ο Άρης κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Καβάλα (71-77) στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, ενώ προηγούνταν από την αρχή του αγώνα, δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά. Τελικά πήρε τη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τους Οκάρο Γουάιτ και Σπύρο Μούρτο, που σημείωσαν 17 και 14 αντίστοιχα πόντους. Ο Λεόν Γουίλιαμς με 18 πόντους ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων.

Αν και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 17 πόντους, οι «κίτρινοι» επικράτησαν δύσκολα και έτσι έφτασαν τις έξι σερί νίκες στην Α1. Ο ΜακΝίλ διατηρούσε μπροστά τον Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο (55-62), ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Ουάιτ έδωσε στους «κίτρινους» μία απόσταση ασφαλείας (59-67). Η Καβάλα από την άλλη δεν τα παρατούσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν το προβάδισμά τους (61-69), ενώ χάρη στο αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη τους δόθηκε η ευκαιρία να πάνε στο +9 (63-72). Έκτοτε, οι παίκτες του Πρίφτη έπαιζαν με το χρόνο και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57 και 71-77

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Ουίλιαμς 18, ΜακΚί 10, Κρομά 19, Κοστόφ 10, Γιαννακίδης 3.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 17, Ουότερς 7, Χάγκινς 9, Μούρτος 14, ΜακΝίλ 15, Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3, Τσούπκοβιτς 2, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΤΣΟΥΤΣΑΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ)