Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων η εθνική πόλο που έχασε 13-12 στα πέναλτι από Ρωσία

Η εθνική μας ομάδα πόλο γυναικών στον κρίσιμο αγώνα για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο γνώρισε την ήττα με 13-12 στα πέναλτι από τη Ρωσία για τα προημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στην πόλη Χάουντα της Ολλανδίας.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 1-2, 1-2, 3-3 (κ.α.) 2-3 (παράταση)

Η ελληνική ομάδα έφτασε στην πηγή εννέα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, όταν με γκολ της Ξενάκη πήρε προβάδισμα 10-9. Όμως, η Ρωσία με γκολ της Σιμάνοβιτς τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στην παράταση, όπου εκεί πήρε τη νίκη με 13-12 χάρη στο τελευταίο εύστοχο πέναλτι της Μπορίσοβα.

Τα τέρματα της Ελλάδας στην κανονική περίοδο σημείωσαν οι Αντιγόνη Ρουμπέση (4), Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χριστίνα Τσουκαλά (2) και Έλενα Ξενάκη (2), ενώ για την Ρωσία σκόραρα οι Σιμάνοβιτς (3), Ιβανόβα (3), Σομπόλεβ, Προκοφίεβα (2) και Μπορίσοβα.