Φιλική ήττα του Παναθηναϊκού, από την Μπριζ (2-1)

Την πρώτη φιλική ήττα επί Ολλανδικού εδάφους , από την Βελγική  Κλαμπ Μπριζ, με 2-1, γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας του.

Η ήττα, ήρθε φυσιολογικά, κόντρα σε μια ομάδα πιο έτοιμη καθώς σε είκοσι μέρες ξεκινάει το βελγικό πρωτάθλημα και βρίσκεται πιο μπροστά σε επίπεδο προετοιμασίας. Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καρέλη. Ο επιθετικός του τριφυλλιού,  στο 22′  κατέβασε την μπάλα, απέφυγε έξυπνα έναν αντίπαλό του και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Οι Βέλγοι έξι λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν με τον Ντιαμπί .

Στο 46′, ο Ντε Φό, σούταρε με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Τριανταφυλλόπουλου και με τον Αναγνωστόπουλο, να αιφνιδιάζεται  και τους Βέλγους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ.

Ο Γιάννης Αναστασίου, στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε σε δέκα αλλαγές. Ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό έκανε ο Θελάντερ.

Πρέπει να σημειωθεί ότι η Μπριζ είναι υποψήφια αντίπαλός του τριφυλλιού, στα προκριματικά του Champions League.

Κλαμπ Μπριζ: Μπρουσές, Ντε Φό, Ντενσβίλ, Ντε Μποκ, Μεσέλ, Σίμονς, Βάσκες, Βάνακεν, Βόρμερ, Ντιαμπί, Ισκέρδο.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (46’ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος (46’ Μαρινάκης), Κουτρουμπής (46’ Ταυλαρίδης), Τριανταφυλλόπουλος (75’ Θελάντερ), Χουχούμης, Δώνης (46’ Λαγός), Ζέκα (46’ Λουντ), Ατζαγκούν (46’ Πράνιτς), Πέτριτς (46’ Νίνης), Καλτσάς (68’ Αγγελόπουλος), Καρέλης (46’ Μπεργκ).