Γύρισε από το -16 και πήρε το κύπελλο η Μπαρτσελόνα (highlights)

Άλλη μια κούπα κατέκτησε η σπουδαία ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικρατώντας με 64-59 της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Γρανάδα.

Οι «μπλαουγκράνα» υπέστησαν μεγάλο «σοκ» στην αρχή της αναμέτρησης όταν είδαν τους Μαδριλένους να ξεφεύγουν ακόμη και με 16 πόντους διαφορά (23-7). Μάλιστα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις πέντε πόντους ενεργητικό και το ημίχρονο με δεκαοχτώ. Παρόλα αυτά, η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετική. Η ομάδα του Νικ Καλάθη «αφυπνίστηκε», πέτυχε 23 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο και έκανε την ολική ανατροπή.

Ακόμη κι έτσι όμως, η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά είδε τον Ντεκ να αστοχεί σε αμαρκάριστο λέι απ 20″ πριν το φινάλε. Στη συνέχεια ο – MVP του τελικού – Νίκολα Μίροτιτς «καθάρισε» τον αγώνα με 2/2 βολές. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ. Κάπως έτσι οι Καταλανοί κατέκτησαν το 27ο κύπελλο της ιστορίας τους.

Photo credits: @FCBbasket (Twitter)