Η ΑΕΚ νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο χάντμπολ (30-28)

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο κλειστό του Βύρωνα όπου η ΑΕΚ νίκησε τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ με 30-28 (13-11 ημίχρονο) στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 στο χάντμπολ.

Η «Ένωση» κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όπου και πήρε διαφορά οχτώ τερμάτων (21-13) με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο ματς. Εν μέρει ο δικέφαλος του Βορρά τα κατάφερε, όμως δεν μπόρεσε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα για να ξεκινήσει θετικά τη σεζόν.

Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Αλέξη Αλβανού, ο οποίος συγκρούστηκε με συμπαίκτη του και αποχώρησε υποβασταζόμενος, περίπου οκτώ λεπτά πριν τη λήξη.