Ήττα από τα 6.75 για τον Παναθηναϊκό από την Κουμπάν (76-67)

Δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το Κράσνονταρ ο Παναθηναϊκός καθώς ηττήθηκε από την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 76-67 για την 4η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα.

Αυτή ήταν η 3η ήττα του Παναθηναϊκού και δεύτερη συνεχόμενη στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να… εξαργυρώσουν την επιθετική και αμυντική προσήλωση του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με +12 πόντους, με την έλλειψη διάρκειας να κάνει την επανεμφάνιση της και τη διαφορά να γίνεται καπνός… Ωστόσο, με κάποια ξεσπάσματα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι, χωρίς όμως να οικοδομήσουν και πάλι διαφορά ασφαλείας, ελέω των αδικαιολόγητων λαθών (15). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φώτσης προσπάθησε από τα 6.75 (3/3) για την ανατροπή, αλλά οι Ρώσοι είχαν πάρει… φωτιά από την ίδια θέση, μετρώντας 7/8 στο σύνολο και 6/6 στα τελευταία 6 λεπτά(!). Κορυφαίος των νικητών σε αυτό το διάστημα ο Ντρέιπερ (20π.), ο οποίος με 3/3 τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο χάρισε στην Λοκομοτίβ την 3η της νίκη στο 5ο όμιλο. Από τους «πράσινους» ξεχώρισαν οι Φελντέιν (13π.), Φώτσης (12π.) και Γιάνκοβιτς (12π.), με τον τελευταίο να σημειώνει τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Νευρικός ήταν ο Παναθηναίκός στο ξεκίνημα του ματς που βρέθηκε να χάνει με 12-0 στο 5’ ωστόσο με τρία συνεχόμενα καλάθια οι παίχτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αρχικά πλησίασαν στο σκορ και στη συνέχεια κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους όπου με επιμέρους 16-2 προσπέρασαν στο 8’ με 14-16. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις ομάδες ισόπαλες 22-22, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και ξέφυγε στο 17’ με +12 (24-36). Ωστόσο ο Παναθηναίκός δεν είχε διάρκεια, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι οι οποίοι μείωσαν στον πόντο στο ημίχρονο 38-39.

Οι «πράσινοι» που είχαν προβλήματα στην δημιουργία ξαναβρέθηκαν στο -5 στο 27’ (50-45) ενώ στο 30’ έχαναν με δύο (53-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό τριπόντων με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι και να παίρνουν τη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία)

Λοκομοτίβ κουμπάν (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Μπρόκχοφ 8 (1).

Παναθηναϊκός (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8 ασ.), Κούζμιτς 2.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages