Με ηγέτη τον Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός 84-79 την Κουμπάν

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-79 της Λοκομοτίβ Κουμπάν στο ΟΑΚΑ και «αγκάλιασε» την πρόκριση στα play off της Ευρωλίγκα έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Δημήτρη Διαμαντίδη για την 11η αγωνιστική του Top-16 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Όμως η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν κατάφερε να συνδυάσει νίκη και κάλυψη της διαφοράς από την ήττα στο Κράσνονταρ (76-67, -9), που θα τον έφερνε «αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, στόχος που δεν ορίζεται πλέον από τους «πράσινους».

Εξαιρετικοί εκτός του Δημήτρη Διαμαντίδη ήταν οι Τζέιμς Γκιστ και Έλιοτ Ουίλιαμς αλλά και ο Νικ Καλάθης που άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ καταλυτικός ήταν και ο Βινς Χάντερ με 5 πόντους (4 στο τελευταίο δεκάλεπτο) και εξαιρετικές άμυνες.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που υπέστη την 4η ήττα της και απώλεσε την ευκαιρία για ένα «διπλό» που θα την έστελνε πρόωρα… για πρώτη φορά στην ιστορία της στα πλέι οφ, ξεχώρισε ο Ματ Τζάνινγκ με 16 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-41, 60-63, 84-79

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το παιχνίδι φάνηκε ότι θα είναι ένα αμφίρροπο ντέρμπι με πολύ δυνατές μονομαχίες, σφιχτές άμυνες και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά και να κλείνουν την περίοδο ισόπαλες με 19-19. Πολύ καλός στο ξεκίνημα του αγώνα ο Νικ Καλάθης σε άμυνα αλλά και δημιουργία, τροφοδότησε σωστά στην επίθεση τον Γκιστ (6π. στο α’ δεκ.), τη στιγμή που ο Πάβλοβιτς (5π.) προσέφερε και αυτός λύσεις με την είσοδο του στο παρκέ. Ωστόσο, τα 6 λάθη και η αστοχία από τα 6.75 (0/3 τρίποντα στο α’ δεκ.) δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό κάτι καλύτερο από το 19-19 της πρώτης περιόδου, απέναντι σε μία Λοκομοτίβ που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και η γραμμή ψηλών της (Ράντολφ, Κλαβέρ) κέρδιζε τις μάχες κοντά στο καλάθι.

Η Λοκομοτίβ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα επιθετικά προβλήματα του Παναθηναϊκού που «κόλλησε» στην ζώνη του Μπαρτζώκα (1/5 τρίποντα), ενώ από το 15΄ μέχρι το ημίχρονο η παραγωγικότητα του «εξάστερου» περιορίστηκε στους 6 πόντους, με τους 4 να έρχονται από τη γραμμή των βολών (μέτρησαν 4/6).
Από την απέναντι πλευρά ο Τζάνινγκ ανέλαβε «δράση» για την Λοκομοτίβ (σημείωσε τους 10 από τους 13 πόντους του στο β’ δεκ.)και οι Ρώσοι βρήκαν τα τρίποντα (4/8 στο β’ δεκ.) ενώ η γραμμή ψηλών των φιλοξενούμενων περιόρισε τον Ραντούλιτσα και στο 19΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 34-41, για να μειώσει με 2/2 βολές ο Ουίλιαμς και να στείλει τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο -5 (36-41).

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 7-4 και τον Καλάθη να ευστοχεί στο δεύτερο τρίποντο του Παναθηναϊκού οι «πράσινοι» μείωσαν στο 22΄ σε 43-45. Ωστόσο, με τη Λοκομοτίβ να κερδίζει τα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση, σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων, έφεραν τη ρωσική ομάδα και πάλι στο +7 (45-52 στο 25΄). Ο Διαμαντίδης με τρίποντο αρχικά και κλέψιμο και καλάθι στη συνέχεια μείωσε σε 50-52 στο 26΄, αλλά ο ίδιος χρεώθηκε με φάουλ στον Ντιλέινι σε προσπάθεια του τελευταίου από τα 6.75, απόφαση που εξόργισε τον Θανάση Γιαννακόπουλο, που ήταν έτοιμος να μπει στο παρκέ.

Ο Αμερικανός της Λοκομοτίβ έγραψε με 2/3 βολές το 50-54, αλλά το τρίποντο του Φελντέιν και οι ηρωικές προσπάθειες του Διαμαντίδη (καλάθι και φάουλ) κράτησαν τους «πράσινους» στο παιχνίδι (60-63 στο 30΄), απέναντι σε μία Λοκομοτίβ που προσπαθούσε με τρίποντες βόμβες των Τζάνινγκ και Ντιλέινι να ξεφύγει στο σκορ.

Ένα «θρίλλερ» ήταν ο αγώνας στην τελευταία περίοδο όπου με δύο «κολλητά» τρίποντα του Ντρέιπερ (πρώτοι πόντοι του στο παιχνίδι) και ένα φάουλ στον Ντιλέινι σε προσπάθεια του από τα 6.75 η Λοκομοτίβ ξέφυγε και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (64-71 στο 33΄), με τα λάθη των «πράσινων» να ρίχνουν στο καλάθι των αχρήστων την ανατροπή του Χάντερ (4 σερί πόντοι) στο 31΄ (64-63).

Κάπου εκεί όμως «μίλησαν» η ψυχή και το πάθος των παικτών του Τζόρτζεβιτς, καθώς με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-3 το «τριφύλλι» ισοφάρισε στο 36΄ σε 74-74, ενώ ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -3 (74-77) κατάφερε καθοδηγούμενο από τον Διαμαντίδη να απαντήσει με σερί 8-0 και στα 45΄΄ να σφραγίσει την επιτυχία με αιφνιδιασμό του αρχηγού του, που «έγραψε» το 82-77.

Οι «πράσινοι» κυνήγησαν και την κάλυψη της διαφοράς της ήττας στον πρώτο γύρο της φάσης των «16», αλλά το τρίποντο του Διαμαντίδη με το σκορ 84-77 δεν βρήκε στόχο και το τελικό σφύριγμα της κόρνας της γραμματείας βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 84-79.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόκα (Πορτογαλία), Πουκλ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Χέινζ, Πάβλοβιτς 5, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 15 (2), Γκιστ 16, Καλάθης 12 (2), Κούζμιτς, Ουίλιαμς 16, Χάντερ 5

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 11 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Ράντολφ 13, Ντρέιπερ 8 (2), Κλαβέρ 13 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Βορόνοφ 8, Ζούμπκοφ 7 (1), Μπρόκχοφ

*** O μεγάλος χορηγός της ΚΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης τον Δημήτρη Διαμαντίδη για τη συνολική προσφορά του.

ΠΗΓΗ: ΕΡΤ2, ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages