Πέντε στα πέντε για την εθνική (68-65) την Ολλανδία

Με το μυαλό στο Βέλγιο (και στο βάθος… Ισπανία) που είναι και ο επόμενος αντίπαλος της εθνικής ομάδας μπάσκετ στη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ στη Λιλ το Σάββατο το μεσημέρι (12/9 15:30), η εθνική νίκησε την Ολλανδία με 68-65, πέτυχε το 5χ5 στον όμιλο του Ζάγκρεμπ και έφυγε για Γαλλία. Πρώτος σκόρερ της εθνικής ήταν ο Αντετοκούνμπο με 11 πόντους, ενώ από τους Ολλανδούς ο Ντε Γιονγκ Γ με 12

Χαλαρά μπήκε η εθνική στο παιχνίδι καθώς δεν είχε να διεκδικήσει απολύτως τίποτα, πέρα από το γόητρο να τερματίσει αήττητη στον όμιλο, σε αντίθεση με τους Ολλανδούς που η νίκη ήταν μονόδρομος για να συνεχίσουν στα παιχνίδια νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Κάτι που φάνηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 19-17 στο δεκάλεπτο, το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η εθνική με πέντε συνεχόμενους πόντους από τους Καλάθη, Πρίντεζη και Κουφό μετέτρεψε το 29-31 σε 34-31 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Φώτης Κατσικάρης βρήκε μια πρώτης τάξης ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες προκειμένου να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής πλην του Σπανούλη που είδε όλο το ματς από τον πάγκο, ενώ ο Περπέρογλου πάτησε για πρώτη φορά το παρκέ στο 25’. Μάλιστα ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στη τρίτη περίοδο, μία διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και επιπλέον να ξεφύγει με +11 με τρίποντο του Σλούκα στο 35’ (61-50). Ωστόσο οι Ολλανδοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και με σερί 9-0 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (61-59 στο 38’). Οι οράνιε έχασαν τέσσερις συνεχόμενες βολές και μαζί την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν στο σκορ και ο Μπουρούσης τους τιμώρησε με σουτ έξω από τα 6.75 που διαμόρφωσε το 64-59. Και πάλι οι Ολλανδοί έκαναν το ματς ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα μειώνοντας στο καλάθι (64-62), όμως οι διεθνείς που δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν, ευστοχούσαν στις βολές και πήραν τη νίκη με το τελικό 68-65 στέλνοντας τους Ολλανδούς στο σπίτι τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-31, 52-46, 68-65

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 5, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 4, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 4, Αντετοκούνμπο 11

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3, Γουίλιαμς 4, Ντε Γιονγκ Γ 12, Κλουφ 2, Χεράζι, Ντε Πάχτερ 6, Άκερμπουμ 8, Σάφτενααρ 8, Ντε Γιονγκ Ν 5, Σμόλντερς 11, Νορέλ 3, Σλάχτερ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages