Στο… κυνήγι του Ολυμπιακού παραμένει ο Παναθηναϊκός

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην έδρα του στη φετινή Σούπερ Λίγκα και έκτη συνολικά, πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο, στην αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Τα τέρματα των «πράσινων» πέτυχαν ο Καρέλης στο 17’, ο Πέτριτς με πέναλτι στο 60’ και ο Αμπέντ στις καθυστερήσεις (90’+), ενώ για τον ΠΑΣ είχε μειώσει σε 2-1 ο Τσάβες με πέναλτι στο 71’.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 11’, όπου ο Στιλ απομάκρυνε μετά την κεφαλιά του Ακόστα και προ του Τσουκαλά που βρέθηκε σε θέση βολής. Ο Παναθηναϊκός στη πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του στα καρέ των φιλοξενούμενων, βρήκε δίχτυα με τον Καρέλη στο 17’ όπου με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Βελλίδη (1-0). Τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση έχασε ο ΠΑΣ στο 27’ με τον ΊΛιτς να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Στιλ, ενώ στο 38’ ο Βελλίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Ταυλαρίδη στη τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε περισσότερο στο δεύτερο μέρος και στο 56’ βρέθηκε κοντά σε δεύτερο τέρμα με τη διπλή ευκαιρία που έχασαν με τα διαδοχικά σουτ των Πέτριτς και Ατζαγκούν. Στο 59’ από εκτέλεση φάουλ του Νάνο, ο Μπέριος «γκρέμισε» τον Τελάντερ στη περιοχή, ο Λαμπρόπουλος έδειξε  την άσπρη βούλα και ο Πέτριτς στο 60’ «έγραψε» το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 71’ με το πέναλτι που κέρδισαν (χέρι Ταυλαρίδη στη περιοχή) και μετέτρεψε σε γκολ ο Τσάβες (2-1). Ο ΠΑΣ προσπάθησε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι αξιόλογο, αντίθετα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων στο τέλος και με τον Αμπέντ στις καθυστερήσεις (90’+) διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Κίτρινες: Ταυλαρίδης, Ζέκα – Μιχαήλ, Μπέριος, Φερφελης, Τσάβες, Μανιάς

Παναθηναϊκός (Γ.Αναστασίου): Στιλ, Αμπέντ, Λαγός (66΄ Πράνιτς), Ζέκα, Μαρινάκης, Ατζαγκούν (77΄ Κουτρουμπής), Καρέλης (58΄ Μπεργκ), Ταυλαρίδης, Νάνο, Τελάντερ, Πέτριτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ.Πετράκης): Βελλιδης, Μπέριος (73΄ Μανιάς), Μιχαήλ, Ίλιτς (79΄ Φερφελης), Τσάβες, Ακόστα, Ναδάλες (68΄ Καρανίκας), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Στρούνα, Σκόνδρας