θρίλερ στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών, με σπριντ νίκησε η Ντιμπάμπα

Η Μάρε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία ήταν η νικήτρια στο μαραθώνιο των γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου μετά από ένα συναρπαστικό σπριντ τερματισμού, με τις τρεις αθλήτριες που ανέβηκαν τελικά στο βάθρο, να τρέχουν μαζί στην τελική ευθεία του Εθνικού Σταδίου του Πεκίνου.

Η 25χρονη Ντιμπάμπα κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας με χρόνο 2:27:35, μόλις ένα δευτερόλεπτο μπροστά από την Κενυάτισσα Χέλα Κίπροπ, που απείλησε στα τελευταία 50 μέτρα να πάρει την πρώτη θέση, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικά πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο φόρεσε στο στήθος της η πρωταθλήτρια Ασίας Γιούνις Κίρβα, που γεννήθηκε στην Κένυα, αλλά τώρα αγωνίζεται για το Μπαχρέιν.
Η Αιθιοπία έχει μακρά και υπερήφανη παράδοση στον μαραθώνιο, αλλά η Ντιμπάμπα ήταν η πρώτη γυναίκα από την Αιθιοπία, που κατάφερε να κερδίσει σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.
“Είμαι τόσο χαρούμενη που κατάφερα να πάρω το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μου», είπε ο νικήτρια. Η Ντιμπάμπα πήγε στον αγώνα ως φαβορί, έχοντας τον καλύτερο χρόνο στον κόσμο αυτή την χρονιά . Να σημειωθεί ότι υπήρχε και τέταρτη αθλήτρια που ακολούθησε την είσοδο των τριών νικητριών στην είσοδο του σταδίου, η Κενυάτισσα Γεμίνα Σούνγκονγκ, τερματίζοντας επτά δευτερόλεπτα πίσω από την παγκόσμια πρωταθλήτρια και μένοντας στην τέταρτη θέση

Για τρίτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κίπροπ

Για τρίτη συνεχόμενη φορά στην καριέρα του (ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής σε Νταεγού και Μόσχα) και με ένα καταπκλητικό «200άρι» στο τέλος, ο Κενυάτης Άσμπελ Κίπροπ με χρόνο 3:34.40 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του Πεκίνου. Έτσι άφησε στην 2η θέση τον συμπατριώτη του Ελάιζα Μοτονέι Μανανγκόι με 3:34.63 και στην 3η θέση τον Μαροκινό Αμπνταλαατί Ιγκουϊντέρ με 3:34.67. Ο Αλγερινός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Ταουφίκ Μαχλουφί, που μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία, έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία 50 μέτρα κι έτσι έμεινε στην 4η θέση.