Ξεκίνημα με το δεξί για Παρί και Μαρσέιγ, γκέλα για την Λιλ

Πολλά γκολ και… καμία νίκη για γηπεδούχο ομάδας μας επιφύλασσε η πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η πρωταθλήτρια Λιλ «σκόνταψε» με το «καλημέρα» στην έδρα της Μετς. Οι περσινοί πρωταθλητές έχαναν ακόμη και με 3-1 στο ματς. Όμως αποβολή του Κουγιατέ στο 56′ άλλαξε τα δεδομένα. Οι «λιλουά» μείωσαν στο 81ο λεπτό με τον Ικονέ και ισοφάρισαν στο 96′ με τον πρωταγωνιστή της προηγούμενης σεζόν, τον Μπουράκ Γιλμάζ.

Μια ημέρα νωρίτερα, η Παρί Σεν Ζερμέν αγωνιζόταν στην έδρα της Τρουά. Περιμένοντας την άφιξη του Λιονέλ Μέσι, οι παριζιάνοι απλώς έκαναν την δουλειά τους ανατρέποντας νωρίς το 1-0 του Ελ Χαζάμ με Χακίμι και Ικάρντι.

Στο κορυφαίο ματς της αγωνιστικής η Μαρσέιγ πέτυχε σπουδαία ανατροπή και εκτός έδρας νίκη επί της Μονπελιέ. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 από το ημίχρονο. Παρόλα αυτά στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε διαφορετική και με ένα γκολ του Ουντέρ και δύο του Παγιέ πήρε το «διπλό».

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, Μονακό και Λυών «γκέλαραν» εντός έδρας με Ναντ και Μπρεστ αντίστοιχα με τελικό σκορ 1-1.