Δεύτερη μέρα τελικής φάσης Μπάσκετ Νεανίδων

Η δεύτερη ημέρα της τελικής φάσης Νεανίδων στο Τσοτύλι Κοζάνης βρήκε μεγάλη κερδισμένη την ομάδα του Πρωτέα Βούλας που στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής κατάφερε να κερδίσει τον Άρη με σκορ 52-60. Εύκολη νίκη πήρε και ο Παναθηναϊκός επί του Ηρόδοτου με 41-64, ενώ τέλος ο Πελασγός αν και το πάλεψε τελικά ηττήθηκε με σκορ 56-44 του Απόλλων Πτολεμαΐδας.

Αναλυτικότερα το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 41-64

Διατηρώντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 41-64 του Ηροδότου πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του στο Πανελλήνιο Νεανίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 6-14, ωστόσο ο Ηρόδοτος κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (16-18) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με σερί 8-0 οι «πράσινες» έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-26) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και τη διατήρησαν μέχρι τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι Κρητικές μείωσαν σε29-35. Αμέσως ο Παναθηναϊκός με σερί 2-15, ανέβασε τη διαφορά σε 31-50, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 24-33, 34-54, 41-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελευθεριάδης, Ντόγκας

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Δεδελετάκη): Μπαλαμούτσου, Μαυράκη, Γιαλαμά 12, Μανουκάκη 2, Βασίλογλου, Βερίγου, Μαλιαράκη, Λογοθέτη 9, Νίχλου 8(2), Γαλανάκη 10(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης, Αχριμανδρίτης):Κασδαγλή 2, Γκαγκανάτσου 2, Τσέτα 8, Φρίμα 2, Σαπαλίδου 5, Πράπα 15(1), Κυρίου, Στούπα 11, Τσιρογιάννη, Εζέτζα 19, Καράντζαλου, Κακούρη.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 52-60

Ο Πρωτέα Βούλας ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη κατά τη δεύτερη ημέρα του Πανελλήνιου Νεανίδων καθώς επικράτησε με 52-60. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι παίκτριες της Βούλας ισοφάρισαν σε 8-8, όμως ο Αρης ξαναπήρε άμεσα το προβάδισμα (17-8) με δύο τρίποντα και γκολ φάουλ της Ελενας Τσινέκε. Ο Πρωτέας προηγήθηκε (17-22) με σερί 14-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, καθώς ο Αρης δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ διατήρησε σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 2:35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όταν η Ελενα Τσινέκε με τρίποντο και φάουλ μείωσε στον πόντο (25-26).
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 31-31 λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως ο Πρωτέας με ένα 6-0 ξαναπέρασε μπροστά. Η Μαρία Αναστασοπούλου με γκολ φάουλ, 8:41 πριν το τέλος έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (37-47). Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο για την ομάδα της Βούλας (39-54) που κέρδισε τελικά με διαφορά οκτώ πόντων καθώς ο Αρης κατάφερε να μειώσει κάπως το σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8 , 28-29, 36-42, 52-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατωτικίδης, Δημάδης

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης, Ξενίδης): Τσινέκε Ε. 29(4), Τσινέκε Κ. 9(1), Αβρονιδάκη, Σικαλίδου 3(1), Γκρίτζαλη, Γιαννουσίου 4, Βαντσιούρη 2, Ουζούνη 1, Μπουντούκα 4, Κυριακοπούλου.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσεμπέρης, Κονιδάρης): Δημητρακοπούλου, Μπουντούρη 2, Κορρέ 1, Τσιχλάκη 5(1), Αναστασοπούλου Χ. 2, Μυλωνάκη 13(1), Χατζηβασιλείου 2, Αναστασοπούλου Μ. 22, Μαγγίνα 13.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ – ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ 56-44

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Πτολεμαΐδας στη Τελική Φάση του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με 56-44 του Πελασγού Μεγαλόπολης. Μετά το καλό ξεκίνημα του Πελασγού που προηγήθηκε με 4-9 στο πεντάλεπτο, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας ανέκαμψε και οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία του σκορ για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Η ομάδα της Αρκαδίας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι και το 29ο λεπτό, όταν ο Απόλλων προηγήθηκε με 40-36. Δύο λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα της Πτολεμαΐδας πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (52-44) και «καθάρισε» το παιχνίδι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 29-30, 40-38, 56-44.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Πετανίδου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Καψάλης):Δημητριάδου, Κοτζαϊτση 19, Τσιανάκα Α. 8, Τρυφωνίδου, Τσιανάκα Ε. 7(1), Κουρτίδου 7, Δανιηλίδου 9, Χαϊντάρη 2, Αντωνίου 1, Γρηγοριάδου 3, Μαμαλίγγα.

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Τσατσούλης): Χρανιώτη 9, Παναγιώτου 4, Αριδά 2, Αγγελοπούλου, Παπαγγελή 2, Τσιντώνη 10, Σεφέρου 2, Σταβαράκη 2, Μιχολιά 2, Καντέλη 11.