«Το Νοσοκομείο Κομοτηνής δεν είναι νοσοκομείο αναφοράς COVID, αλλά σε συνάρτηση με τη διασπορά στην κοινότητα, νοσήλευσε και εξακολουθεί να νοσηλεύει COVID θετικά περιστατικά, προκειμένου να εξυπηρετήσει τις ανάγκες των συμπολιτών μας» αναφέρεται σε ανακοίνωση του Συλλόγου Εργαζομένων στο Νοσοκομείο Κομοτηνής με αφορμή δημοσιεύματα στον τοπικό Τύπο για τον θάνατο ενός ασθενούς.
«Δεδομένου ότι αποτελεί τη μοναδική δευτεροβάθμια δομή υγείας στο νομό Ροδόπης, δεν είναι ένα αμιγώς non COVID νοσοκομείο, όπως και καμιά δημόσια δευτεροβάθμια δομή ανά την επικράτεια» σημειώνεται στην ίδια ανακοίνωση.
Παράλληλα, τονίζεται ότι: «Δεν πρέπει να απαξιώνονται οι υπηρεσίες που παρέχονται εν γένει στο Γ.Ν. Κομοτηνής, οι οποίες αποδεικνύονται από τα πλείστα ευχαριστήρια των νοσηλευομένων, καθώς και το συνολικό έργο σε συνθήκες πανδημίας των σκληρά και αδιάλειπτα εργαζομένων με αναστολή των κανονικών τους αδειών εδώ και ένα χρόνο».
Δείτε εδώ:Σύλλογος Εργαζομένων Νοσοκομείου
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος