Ο Ντι Μαρία «λύτρωσε» την Παρί

Παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε χάρη σε γκολ του Ντι Μαρία στο 89ο λεπτό να επικρατήσει με 2-1 της Λιλ για την 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Τι και αν απουσίαζε ο Κιλιάν Μπαπέ λόγω ίωσης και ο Λιονέλ Μέσι έγινε αλλαγή από τον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στο ημίχρονο; Η Παρί Σεν Ζερμέν όχι μόνο άντεξε την πίεση της Λιλ, αλλά κατάφερε να φτάσει και σε μια σπουδαία ανατροπή, παραμένοντας έτσι μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ντέιβιντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 31ο λεπτό και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, με τη Λιλ να είναι εμφανώς καλύτερη στο γήπεδο.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία. Ο Μαρκίνιος μετά από ασίστ του Ντι Μαρία ισοφάρισε στο 74ο λεπτό και στη συνέχεια ο Αργεντίνος «υπέγραψε» την ανατροπή της Παρί μέσα σε έξαλλούς πανηγυρισμούς.