Διατηρήθηκε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι, 1-0 τη Γουλβς στο «Έτιχαντ» (highlights)

Χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 66′, ο οποίος έφθασε τα 100 τέρματα στην Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι έκαμψε την αντίσταση της Γουλβς νικώντας με 1-0 και έφθασε στους 38 βαθμούς.

Επαγγελματική νίκη για το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα, που είχε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο μέρος, στο οποίο οι «λύκοι» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, του Ραούλ Χιμένες.

Χάρη στο σημερινό του γκολ, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έγινε ο 32ος παίκτης που φθάνει τα 100 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή οι «πολίτες» παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο +4 από τη Λίβερπουλ (υποδέχεται στις 17:00 την Άστον Βίλα στο «Άνφιλντ») και στο +5 από την Τσέλσι (υποδέχεται στις 17:00 τη Λιντς στο «Στάμφορντ Μπριτζ»).